Plany budowy dużego obiektu sportowego w polskiej części Górnego Śląska z widownią na kilkadziesiąt tysięcy osób powstały już w latach międzywojennych. W 1939 gotowy był projekt przygotowany przez Adama Kocura – prezydenta Katowic i zarazem przewodniczącego komitetu budowy stadionu. Miał on przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, lecz w wyniku wybuchu II wojny światowej koncepcja upadła.

Ostatecznie decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie tworzonego wówczas największego parku miejskiego w Europie zapadła w 1950 r. Obiekt został ukończony latem 1956. Jego oficjalna inauguracja miała miejsce w dniu najważniejszego święta norodowego Polski Ludowej 22 lipca 1956 – przegranym 0:2 – towarzyskim spotkaniem piłkarskim przeciwko NRD. Pierwszym dyrektorem został Mikołaj Beljung. W 1959 założono na nim sztuczne oświetlenie elektryczne (pierwsze w Polsce). W 1993 PZPN nadał mu status Stadionu Narodowego. Jednak piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na nim swe najważniejsze mecze już od 1957. W 1995 rozpoczęła się gruntowna przebudowa stadionu. Pierwszy jej etap zakończono w 1997, a drugi w 2001. W październiku 2007 zamontowano system podgrzewający płytę boiska oraz wymieniono jej murawę. Od 8 czerwca 1972 murawę boiska Stadionu Śląskiego okalał pełnowymiarowy tor żużlowy. Najważniejszymi zawodami w tej dyscyplinie rozgrywanymi na nim były żużlowe mistrzostwa świata: indywidualne (4 krotnie: 1973, 1976, 1979 i 1986, par (2-krotnie: 1978 i 1981) i drużynowe (1-krotnie: 1974). Stadion stał się największym obiektem żużlowym na świecie. W 1969 odbył się tutaj mecz lekkoatletyczny Polska – NRD – Związek RadzieckiPodczas tego wydarzenia reprezentująca ZSRR Nadjeżda Cziżowa jako pierwsza w historii kobieta pchnęła kulą ponad 20 metrów ustanawiając wynikiem 20,09 rekord świata. W 2009 roku rozpoczął się kolejny etap przebudowy stadionu. Wybudowano zadaszenie. Jego przebudowa nadała stadionowi półprzezroczysty dach ze sztucznego tworzywa, a tor żużlowy zastąpiono lekkoatletyczną bieżnią.

Na Stadionie Śląskim odbywają się ponadto koncerty muzyczne. Gościły już na nim m.in.: Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metalica, U2. W czerwcu 2007 swoje koncerty zagrali tutaj: Linkin Park, Pearl Jam i Genesis, 3 lipca 2007 wystąpili pierwszy raz w Polsce Red Hot Chili Peppers. W 2008 roku zagrała Metalica, Machine Head oraz The Police. 30 maja 2009 roku na stadionie Śląskim odbyły się pierwsze w Polsce i w Europie zawody Orlen Monster Jam. W sierpniu 2009 roku ostatni przed wyłączeniem stadionu na czas remontu koncert dała grupa U2.

Zakres prowadzonej renowacji obejmował wykonanie areny lekkoatletycznej z bieżnią z elementami dla wszystkich koniecznych konkurencji. Wykonanie murawy boiska piłkarskiego przystosowanej do obsługi dyscyplin lekkoatletycznych, uzyskanie certyfikatów IAAF Class 1, świadectwa PZLA i świadectwa PZPN dla areny głównej i całego obiektu Stadion Śląski w najwyższych klasach i kategoriach obiektów sportowych co upoważnia do przeprowadzenia zawodów piłkarskich i lekkoatletycznych rangi mistrzostw krajowych oraz Europy/Świata. Czas realizacji od 15.012.2016 r. do 25.08.2017 r.

W skład areny wchodzą następujące obiekty:

-bieżnia okólna dziewięciotorowa z dziewięcioma prostymi finiszami wewnątrz mieści  istniejącą już płytę piłkarską o wymiarach 105×68 m.

-rów z wodą

-3 elementy do skoku o tyczce,

-3 elementy do trójskoku i skoku w dal,

-dwa rozbiegi do skoku wzwyż,

-dwie rzutnie do rzutu oszczepem,

-dwie rzutnie pchnięcia kulą,

-dwie rzutnie do rzutu młotem i dyskiem

Zasadnicze zmiany jakie zaistnieją dotyczące wprowadzenia funkcji lekkoatletycznej podzielić można na trzy obszary:

Obszar I – płyty boiska i bieżni z elementami do skoków i rzutów dochodzące do pierwszego rzędu trybuny jako wnętrze widowni.

Obszar II –zmiany stałe w części trybuny oraz zmiany czasowe tylko na okres mistrzostw.

Obszar III – zmiany przestrzenno–użytkowe w części istniejącego obiektu, dopasowane do realizowanego obecnie projektu modernizacji stadionu.